Informacje  

Msze święte:
Pon - Sob:
6.30 i 18.00

Niedziele i święta:
7.00, 8.30, 10.30, 16.00


III niedziela mies. o godz. 14.00 w Kurhanie

Kancelaria
parafialna:
wtorek i czwartek po mszy św. wieczornej
sobota 8.00-9.00

   

Losowe zdjęcia  

   

Informacje:

 

Kurhan - świątynia w Karniowicach (koło Trzebini) jest budowlą niezwykłą -architektonicznie i funkcjonalnością. Jest to budowla w formie kopuły o konstrukcji żelbetonowej przykryta ziemią, na której rośnie zieleń(obecnie trwa modernizacja ziemi przykrywającej konstrukcje). Na szczycie stoi krzyż metalowy (rurowy) - wewnątrz spełnia funkcję wentylacji kurhanu. Wewnątrz kurhanu znajduje się kaplica - w centralnym miejscu (na górnym poziomie) stoi ołtarz, w formie łodzi wspartej na dwóch rybach (metalowych). Całość ołtarza - mensa, podstawa pod Mszał oraz konstrukcja łodzi, a także kilkumetrowy krzyż przy ołtarzu - wykonane są z czarnego dębu, wydobytego z dna Wisły.
Nad ołtarzem w stropie kopuły umieszczone jest okno z kolorowym witrażem w formie gwiazdy, przez które oświetla ołtarz i sam kurhan - naturalne oświetlenie w wypadku braku prądu; w kurhanie jest oświetlone elektryczne.
Wokół przy ścianach - na poziomie dolnym i górnym - znajdują się krypty dla pochówków zmarłych. W jednej krypcie można zmieścić dziesięć trumien ze zmarłymi - rodzinne miejsce pochówku. Wszystkie krypty jednakowej wielkości (zmieści się 10 trumien), zamknięte drzwiami z poliwęglanowej płyty. Na wszystkich kryptach będą umieszczone jednakowe płytki z granitu z napisami o zmarłym, z półeczką na lampki olejowe. Na dolnym poziomie jest miejsca na 1400 trumien, na górnym poziomie (gdzie jest ołtarz) jest miejsca na 1100 trumien, łącznie 2500 miejsc. W kaplicy wewnątrz kurhanu na dwóch poziomach może się zgromadzić 1000 osób.
Obok kaplicy i miejsc na pochówki znajdują się pomieszczenia z odpowiednim wyposażeniem sanitarno-chłodniczym dla przygotowania zwłok do pochówku m. in. balsamowanie. 
Dzieło życia księdza Stanisława Fijałka, któremu  pomogli mieszkańcy karniowickiej parafii. Nie trzeba było brać kredytów na budowę, dużo fizycznej pracy społecznie wykonali parafianie, a wartość społecznie wykonanej pracy przez inżynierów - projektantów i konstruktorów jest bardzo znacząca w ogólnych kosztach budowy.
Poświęcenia kaplicy i kurhanu dokonał ks. bp. Jan Szkodoń, który w homilii powiedział: "Ołtarz ten mówi o ofierze Chrystusa, który na krzyżu złożył ofiarę za cały świat ..."
Śp. proboszcz Stanisław Fijałek - pomysłodawca i realizator budowy - o świątyni-kurhanie mówił, że spełnia 10 idei: historyczna, ekumeniczna, teologiczna, liturgiczna, etyczna, ekologiczna, ekonomiczna, społeczna, kulturotwórcza, ochronna (ewent. schron).
Kurhan ze świątynią wewnątrz nie był jeszcze nigdzie na świecie wybudowany.
"Zielone wzgórze" - kurhan w Karniowicach (znajdujący się obok tradycyjnego cmentarza) jest czymś nowym, nie spotykanym w Polsce i Europie, a może nawet na świecie. Powstał dzięki odwadze i podjętemu ryzyku przez Śp. księdza proboszcza Stanisława Fijałka, "wielkiego" górala z Kasinki Małej.
Jego również pomysłem i dziełem zrealizowanym jest oryginalny w architekturze (rzut "przesuniętego koła") i wyposażeniu wnętrza kościoła parafialnego w Karniowicach.

źródło : Archiwum internetu

 

Kontakt:

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania, chcieli się z nami skontaktować prosimy o kontakt telefoniczny z jednym z poniższych numerów:

Ksiądz proboszcz - 32/ 6138456

- Opiekun Kurhanu - 607 504 077 oraz 32/ 6138144.

 

   

Parafie dekanatu

parafia Chrystusa Króla – Lgota
parafia św. Józefa Robotnika – Młoszowa
parafia MB Królowej Polski – Myślachowice 
parafia Narodzenia NMP – Płoki
parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – Psary
parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Trzebinia
parafia Niepokalanego Serca NMP – Trzebinia-Siersza
parafia św. Apostołów Piotra i Pawła – Trzebinia
parafia św. Barbary – Trzebinia-Wodna

   

Kontakt

PARAFIA MB SZKAPLERZNEJ KARNIOWICE-DULOWA
ul. Łokietka 13a, 32 545 Karniowice
tel. +48 32 613 84 56 
 
Bank Pekao S.A.
44 12 40 42691111000046775928
   
   
Our website is protected by DMC Firewall!